PREVENCIJA U ZAJEDNICI

Autor: Ivana Berić, 8. 2. 2018.

Naša škola sudjeluje u provedbi istraživanja među djecom i mladima Udruge roditelja „Korak po korak“ na projektu „Prevencija u zajednici“. Ovim projektom kojim namjeravamo doprinijeti učinkovitoj prevenciji zlouporabe sredstava ovisnosti i smanjenju broja mladih ovisnika među djecom i mladima naše škole i zajednice, odnosno u našem Gradu.

Među učenicima (6.-ih i 8.-ih razreda) će se tijekom veljače provesti anonimno istraživanje o zaštitnim i rizičnim čimbenicima za zlouporabu sredstva ovisnosti djece i mladih.

Ukupno, u istraživanje se namjerava uključiti 1000 djece i mladih iz tri grada partnera na projektu (Jastrebarsko, Sveti Ivan Zelina i Zaprešić) s ciljem otkrivanja informacija o čimbenicima koji utječu na konzumaciju sredstva ovisnosti među djecom i mladima.

Rezultati ovog istraživanja vrlo su bitni za daljnji tijek projekta i razvoj akcijskog plana na razini grada prevencije kao učinkovitog plana koji će nam omogućiti razvoj konkretnih koraka za učinkovitu prevenciju.

Sve aktivnosti na projektu znanstveno su utemeljene i provode se u suradnji sa Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

Sukladno Etičkom kodeksu istraživanja s djecom, pripremljene su suglasnosti za zakonske skrbnike.

Ovo istraživanje, odobreno je te verificirano od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Ključna aktivnost na projektu je uspostava univerzalne prevencije, a to će se provesti kroz uključivanje djece, mladih i građana u ovo istraživanje i procjenu prioriteta u provedbi preventivnih programa te osnaživanje gradskih Vijeća za prevenciju za razvoj i implementaciju programa prevencije s ciljem jačanja zaštitnih čimbenika i smanjivanjem rizičnih čimbenika za zlouporabu sredstava ovisnosti.

Projekt se provodi uz  podršku Ureda za suzbijanje zlouporabe droga, Ministarstva zdravstva te Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Više informacija o projektu pronađite na web stranici Udruge roditelja „Korak po korak“.