> O školi

OBILJEŽAVANJE 100. GODIŠNJICE OŠ KUPLJENOVO

1.listopada 2012. u OŠ Kupljenovo obilježena je 100. godišnjica otvaranja prve javne osnovne škole u mjestu Kupljenovo. O tome svjedoči zapis iz originalne Spomenice iz tog vremena, koja se čuva u Školi. Mjesto Kupljenovo nalazi se u  Hrvatskom zagorju, otprilike na pola puta između Zaprešića i Velikog Trgovišća. To je staro naselje koje je u svojim ispravama kao „Kuplenovo“ još 1209. spomenuo kralj Andrija II. Bio je to, navodno, posjed službenika susjedgradskog vlastelinstva Kuplena, koji je tu imao svoje imanje. 1912. godine u seoskoj kući braće Horvat ustupljen je prostor u kojem se počela održavati nastava. Obilježavanje ovog važnog događaja  nosilo je naziv „Naših prvih sto“, a obuhvatilo je  tematsku izložbu, predavanje g. Stjepana Laljaka i priredbu koju je Škola organizirala u suradnji s KUD-om „Kupljenovo“. Na izložbi su se mogle vidjeti vijesti iz 1912., stare fotografije i svjedodžbe, spomenice, matične knjige učenika i djelatnika, udžbenici i sl. Iscrpno predavanje, koje je pripremio g. Stjepan Laljak, predsjednik zaprešićkog ogranka Matice hrvatske, bilo je puno zanimljivosti i slikovitih pojedinosti. Između ostalog, mogla se vidjeti najstarija fotografija nekadašnje škole, zatim fotografija učiteljice Zlate Žagar koja je službovala u školi od 1935. do 1966. i koju i danas najstariji mještani pamte po dobroti i marljivosti. U predavanju je spomenut i Juraj Bornemissa, nekadašnji sabornik i stanovnik Kupljenova, kao i Maksimilijan Vanka, poznati hrvatski slikar koji je, kao izvanbračno dijete, prve godine svog života proveo na skrbi u obitelji Dore Jug, također u Kupljenovu. Na svečanoj priredbi gostima se obratio gradonačelnik Zaprešića, g. Željko Turk. Najavio je da će Škola, povodom 100. godišnjice svog postojanja, a u sklopu Dana grada Zaprešića, dobiti Povelju gradonačelnika. Također je obećao da će se sljedeće godine poraditi na iznalaženju sredstava za dogradnju i osuvremenjivanje postojeće školske zgrade, koja je izgrađena još 1955. Učenici su pokazali svoje pjevačko i glumačko umijeće. Otpjevali su nekoliko kajkavskih pjesama i odglumili igrokaz „Deca, knjiga zove!“ hruševečke autorice Marine Karlović. Nastupio je i profesionalni glumac, g. Željko Mavrović. On je  interpretirao  dio teksta Louisa Adamiča „Zipka života“. Radi se o romansiranoj biografiji već spomenutog slikara Maksimilijana Vanke, u prijevodu Dragane Grozdanić i Stjepana Laljaka. KUD „Kupljenovo“, pod umjetničkim vodstvom g. Ivice Ivankovića i predsjednice gđe Barbare Franić,  svojim je pjevačkim i plesnim nastupom stvorio iznimno vedro ozračje, također njegujući „zavičajne popievke“. Publika je posebno pozdravila zahvalnicu,  koju je Škola namijenila gđi Jelici Horvat i cijeloj njenoj obitelji. Gđa Jelica je najstarija živuća učenica nekadašnje škole „pri Horvatu“, koju je pohađala davne 1933. godine. Djed njenog muža bio je jedan od braće Horvat koji je ustupio dio obiteljske kuće za otvaranje škole, a ista je obitelj 1948. stotinjak metara dalje darovala svoje zemljište za izgradnju nove školske zgrade. Danas se nastava, kao što je već spomenuto, odvija u zgradi izgrađenoj 1955., a u planu je dogradnja i adaptacija. U tekućoj šk.god. OŠ Kupljenovo ima 113 učenika u ukupno 8 razrednih odjela. Sastoji se od Matične škole Kupljenovo i Područne škole Hruševec. U objema školskim zgradama rad u razrednoj nastavi organiziran je u kombiniranim razrednim odjelima zbog malog broja učenika. U Školi radi ukupno 30 djelatnika, od toga  22 učitelja.

Ravnateljica OŠ Kupljenovo

Jadranka Kekelj, prof.