Projekt Wiki - dveri

Autor: Karolina Jurak, 8. 12. 2010.

Projekt Wiki-dveri započeo je u svibnju 2009., a njegov završetak predviđen je za lipanj 2010. godine kako je i realizirano.

Nositelj i idejni začetnik projekta je Gradska knjižnica Ante Kovačića iz Zaprešića / Knjižnice grada Zagreba , na čelu s voditeljicom knjižnice Jadrankom Gregorec i koordinatoricama projekta knjižničarkama Sanjom Žunić i Marijom Bartolić. U projekt je uključeno 32 učenika sedmih i osmih razreda 7 (od ukupno 11) osnovnih škola zaprešićkog kraja: OŠ Antuna Augustinčića i OŠ Ljudevita Gaja iz Zaprešića, OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog, OŠ Ivana Perkovca iz Šenkovca, OŠ Ante Kovačića iz Marije Gorice, OŠ Donja Pušća i OŠ Kupljenovo. Podrška su im školski knjižničari njihovih škola u funkciji komunikacijske spone između škola i Gradske knjižnice.

Učenici su okupljeni u 6 istraživačkih timova (svaki s oko 5 učenika), a svaki tim zadužen je za jedan od dvoraca:

• Gornju Bistru,
  • Jakovlje,
  • Januševec,
  • Laduč,
  • Lužnicu,
  • Nove dvore.

Sa svakim istraživačkim timom radi se individualno kako bi krajnji rezultati projekta bili što uspješniji. Učenici prikupljaju informacije o dvorcima (pisane, fotografske i videozapise), pišu i uređuju članke za objavu na internetu u wiki formi, te izrađuju i dizajniraju web-stranice. Za svaki dvorac obrađuje se nekoliko tematskih cjelina: geografija (položaj dvorca), povijest (činjenice o nastanku dvorca i njegovoj povijesti), sadašnjost (opis trenutnog stanja dvorca, njegove društvene funkcije i stanovnika), vlasnici, fotografski i videozapisi (fotografiranje i snimanje trenutnog stanja dvorca – njegova interijera, eksterijera i žitelja dvorca, skeniranje i obrada fotografija, bilježenje podataka o fotografijama, pronalaženje starih fotografija dvorca i njegovih vlasnika).

U projektu su sudjelovale učenice  Maja Karlović i Tea Pirički. Svoj posao su obavile odlično i ponosimo se time. Hvala cure!!!

Na web stranici  http://www.wiki-dveri.info  možete vidjeti sve o projektu Wiki-dveri.