U VUKOVARU

Autor: Ivana Berić, 11. 1. 2016.

U sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“  kojeg provodi Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar učenici osmog razreda naše škole posjetili su Vukovar 2. i 3. prosinca 2015.  Cilj je projekta učenike učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet je uključivao predavanje o Domovinskom ratu, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira i radionice. Posjet učenika Vukovaru financira Ministarstvo branitelja.

U dvodnevnom obilasku učenici su posjetili memorijalne lokalitete u Vukovaru: Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., Spomendom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Spomen dom Ovčara, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen obilježje Vodotoranj, Masovnu grobnicu Ovčara,  Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, Središnji križ na ušću Vuke u Dunav. Osim memorijalnih lokaliteta učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz  te Muzej vučedolske kulture.

Dvodnevni izlet učenika završio je edukacijom na temu „Škola mira“ i kvizom na kojem je našu školu predstavljala učenica Klara Jug i osvojila prvo mjesto.

Što su učenici rekli o posjetu Vukovaru…

Lorena Pirički:

„U Vukovaru mi se najviše svidjela Vojarna i Vodotoranj te posjet Ovčari i Muzeju vučedolske kulture. I stvarno, to je tužno ali sam zadovoljna što sam to sve posjetila. Vodotoranj mi se svidio zato što ga nisu do kraja uništili i drago mi je da je ostao takav kakav je kao znak na ono što se dogodilo. Vukovar je heroj! „

Leonardo Tucman:

„U Vukovaru mi se najviše svidjela: Vojarna - jer je bilo zanimljivo vidjeti sva ta oklopna vozila i mine, Ovčara – pod dojmom sam toga što je mnogo civila poginulo odnosno odvedeni su u logor i tamo ubijeni, Groblje tenkova (Trpinjska cesta) – vidjeli smo oružje koje su tada vojnici imali i slikali smo se na tenku.“

Klara Jug:

„Sve je bilo lijepo i zanimljivo. Stvarno ne mogu izdvojiti nešto što je bilo najbolje, ali nekako me najviše pogodilo Memorijalno groblje i Masovna grobnica. Sve u svemu bilo je odlično i drago mi je što sam bila tamo.“

Lucija Pokupec:

„Izlet u Vukovar mi se svidio i definitivno ću ga upamtiti. Najviše mi se svidio posjet Vojarni koja je bila najzanimljivija. Vukovar kao grad mi se sviđa i voljela bih ga opet posjetiti.“