JUMICAR

Autor: Ivana Berić, 20. 4. 2016.

Jumicar, program preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu, je jedinstven koncept  edukacije, gdje djeca na zabavan i edukativan način uče o sigurnosti u cestovnom prometu. Program je u skladu s međunarodnim licencama i provodi se u svim većim europskim zemljama u kojima je izuzetno uspješan i široko podržan.

Tako je program proveden i u našim školama OŠ Kupljenovo i PŠ Pojatno 20. travnja 2016.

JUMICAR PROGRAM PREVENTIVNOG ODGOJA DJECE U CESTOVNOM  PROMETU PODRŽAVA:

• MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA RH
  • NACIONALNI PROGRAM SIGURNOSTI U CESTOVNOM PROMETU
  • MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I SPORTA RH
  • AGENCIJA ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE
  • GRADSKI URED ZA OBRAZOVANJE , KULTURU I SPORT GRADA ZAGREBA
  • UPRAVNI ODJEL ZA PROSVJETU, KULTURU, ŠPORT I TEHNIČKU KULTURU, ZAGREBAČKE ŽUPANIJE
  • CRVENI KRIŽ ZAGREB

Program je osmišljen u dva dijela:

prvi je dio teorija, gdje djeca uče o pravilima prometa kao pješaci i biciklisti, a drugi dio, njima mnogo zanimljiviji, pruža mogućnost da stečeno teorijsko znanje primjene i u praksi te osjete kako je biti u ulozi vozača i koliko je važno poštivati prometne znakove, kako je teško zaustaviti automobil na vrijeme, koliko je važan sigurnosni pojas i sl.

U izvedbi edukacije koordinirano sudjeluju timovi Jumicara, prometne policije i Crvenog križa. Djeca  s oduševljenjem sjedaju  za volan malih automobila te na taj način mogu  uvidjeti kako funkcionira pravi cestovni promet. Isprobati gas, kočnice, upoznati semafore, značenje prometnih znakova, kako se treba oprezno ponašati u prometu i ocijeniti razne prometne situacije iz vidokruga jednog vozača - neprocjenjiv je osjećaj za male vozače.

Cilj Jumicar-a nije od djece napraviti dobre vozače već pažljivije i sigurnije pješake.

Više o samom programu pogledajte na web stranici  www.jumicar.net  ili  pogledajte na fb /Jumicar HR.